Ķermeņa daļa, vieta, kur roka vai priekškāja savienojas ar ķermeņa augšdaļu vai priekšdaļu. Pleca kauls, locītava. Vīrietis platiem, šauriem pleciem. Paraustīt, uzraut plecus. Ieraut galvu plecos. Apmest lakatu ap pleciem. Plecu lakats -- lakats, ko sedz uz pleciem. Plecu lences. Uzsist kādam uz pleca. Ņemt, kārt šauteni plecā. Labo plecu uz priekšu! (komanda). Viņam kā slogs no pleciem novēlās. Viņam ir galva uz pleciem -- par prātīgu cilvēku.
Apģērba daļa, kas sedz šo ķermeņa daļu. Plecu vīle. Jaka ar pagarinātiem pleciem.
Sviras daļa, starp atbalsta punktu un spēka pielikšanas punktu. Sviras labais, kreisais p.
Frazeoloģismi:
Plecu pie pleca -- Ciešiklāt, tiešiblakus. Viņi soļoja plecu pie pleca. -- Lielā vienotībā, kopā. Viņi cīnījās frontē plecu pie pleca.
Tas (viss) gulstas uz |maniem, taviem utt.| pleciem -- par to jāatbild, tas jāpaveic.
Iznest uz saviem pleciem (ko) -- paveikt ko grūtu, ilgstoši darāmu bez citu palīdzības.
Ķermeņa daļa (cilvēkam), ko veido rokas savienojums ar vidukli; šīs ķermeņa daļas augšējā virsma. (Pa)raustīt (arī noraustīt) plecus - -- (pa)kustināt plecus augšup, lejup, paužot nesapratni, neziņu, izbrīnu u. tml. Plecu josla anat. - -- ķermeņa josla, kas savieno roku ar vidukli un ko veido kaulu un muskuļu sistēma. // Uz šīs ķermeņa daļas (uzlikt, novietot, atrasties). lok.: plecā, plecos, apst. nozīmē. // Ķermeņa augšējā, priekšējā daļa (dzīvniekam) no kakla līdz priekšējās ekstremitātes pamatam. // Klātbūtne, atbalsts. pārn.
Apģērba daļa, kas sedz šo cilvēka ķermeņa dalu.
Augšējā, arī vairāk izvirzītā (priekšmeta) daļa, kas parasti atrodas noteiktā leņķī attiecībā pret tā galveno daļu.
Priekšmeta daļa no atbalsta punkta līdz spēka pielikšanas punktam. tehn. // Viens no elektriskā tilta shēmas zariem; vienkāršākā tilta shēmā ir četri pleci.
Frazeoloģismi:
Nolikt uz pleciem (arī uz lāpstiņām) - -- a) Nogāzt (kādu) uz muguras, augšpēdus (parasti cīņas sportā). b) Gūt pilnīgu uzvaru, virsroku (pār ko). sar.
Noveļas (arī nokrīt) kā akmens (arī slogs) no pleciem (arī no sirds, no krūtīm) - -- saka, ja pēkšņi iestājas atvieglojums, miers (pēc smaga pārdzīvojuma, ilgstošām rūpēm, nepatikšanām).