viens


viens s. viena; pamata skait.
 1. Skaitlis, cipars 1. Viens reizināts ar divi ir divi. Vienam pieskaitīt četri. No viena atņemt vienu piektdaļu.
 2. Daudzums, skaits 1. Viens kilograms, litrs, metrs. Viena tonna, Vienas mājas, vieni vārti. Bija pagājusi viena diena. Spēle beidzās neizšķirti - viens pret vienu. Viņam ir tikai viena vēlēšanās. Pirms viena gada. Iet ārā pa vienam. Par to runāts ne vienu reizi vien. Ar vienu vārdu sakot. Ar vienu lēcienu, spalvas vilcienu. Vienā rāviena, ņēmienā, elpas vilcienā.
 3. Pulksteņa laika moments. Vilciens pienāk vienos. Pulkstenis jau ir pāri vieniem. Tūliņ pēc vieniem. No vieniem līdz diviem.
 4. Matemātikā - veselu skaitļu pozicionālajā pierakstā vienzīmīgais skaitlis, kas atrodas pirmajā vietā labajā pusē un ir jaunākajā šķirā. dsk. vieni, lietv. nozīmē. Skaitīt vienus ar vieniem, desmitus ar desmitiem.
 5. Kāda viena persona; kāds viens apstāklis, fakts, kāda viena parādība, darbība u.c. lietv. nozīmē. Visi kā viens. Visi par vienu, viens par visiem. Katrā pasākumā vieniem jābūt pirmajiem. Iet viens aiz otra. Viens, kas man rūp ir laika trūkums. Viens kas tiesa. Runāt vienu, bet darīt ko citu.
 6. Tas (tāds) pats, viens un tas pats. vietn. nozīmē. Dzīvot ar kādu vienā mājā. Viņi dzimuši vienā gadā. Mēs ar viņu esam viena vecumā. Viena lieluma priekšmeti. Viena labuma preces. Abi domāja vienu domu. Iet ar kādu vienā solī. Nosēdēt ilgāku laiku uz vienas vietas. Viens un tas pats. Atkārtot vienu un to pašu.
 7. Bez citiem; bez citu līdzdalības, palīdzības; tāds, kur nav nekā cita, vienīgais. arī kopā ar vārdiem "pats" vai "vienīgs". Viņš viens tiks ar to galā. Mēs ar brāli palikām vieni. Viņš dzīvo gluži viens. Viens kā koks, viens kā pirksts. Viens pats, viena pati. Ko mēs pa trim, to tu viens pats. Viņu nodarbina viena vienīga doma. Izmesties vienā kreklā. -- (tikai kreklā).
 8. Kopā ar vārdu "otrs" - dažs, dažs labs. vietn. nozīmē; Viens otrs to apšauba. Jāapjautājas vienam otram. Vienā otrā gadījumā, vietā.
 9. Viens no diviem. vietn. nozīmē; kopā ar vārdu "otrs". Te viens, te otrs. Viena dziedāja, otra spēlēja. Kā vienā, ta otrā gadījumā.
 10. Kopā ar vārdu "otrs" - abi savstarpēji. Visu laiku viņi nenolaida acis viens no otra. Viņi tūliņ pazina viens otru. Viens otru netraucē. Izturēties ar cieņu vienam pret otru. Viņi paslīdz viens otram.
 11. Kāds no (līdzīgu personu, priekšmetu, parādību u.c.) kopas, grupas. kopā ar vārdu "no". Viņš ir viens no labākajiem mūsdienu komponistiem, rakstniekiem. Viena no raksturīgākajām laikmeta iezīmēm. Tas ir viens no tiem gadījumiem, kas liek padomāt. Viens no diviem - jā vai nē. Palikt vienā no pēdējām vietām.
 12. Lieto, lai norādītu uz priekšmeta, parādības, darbības, stāvokļa nepārtrauktību. Zirgs ir vienās putās. Māja stāv vienās liesmās. Dzīvot vienos priekos, vienās bailēs. Viss noris vienā steigā. Svārki vienās skrandās. No vienas vietas. -- (viscaur). Runāt, smēķēt vienā laidā, vienā gabalā. Lietus lija vienā līšanā.
 13. Kāds. vietn. nozīmē; nevēl. Tur jūs viens gaida. Vienā jaukā dienā.
 14. Lieto, lai pastiprinātu kāda vārda nozīmi teikumā. sar. Viņš ir viens lāga cilvēks. Tas ir gan viens resgalis! Ak tu viens!
Frazeoloģismi:

Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'viens' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.© 2009 - 2024 www.vardnica.lv
Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
x