klāt


klāt klāju, klāj, klāj, pag. klāju, pārej.
 1. Likt (ko platu, izplestu) pāri, virsū, arī apakšā (kam); likt plašā laukumā, plānā kārtā. K. segu uz gultas. K. paklāju uz grīdas. K. pārklāju pāri krēsla atzveltnei. K. lakatu uz pleciem. K. sedziņu zem vāzes. K. salmus uz klona. K. linus laukā žāvēšanai.
 2. Liekot ko platu, izplestu, apsegt (ko), aizņemt (kādu virsmu). K. gultu (ar palagu, segu). K. apdobes ar skujām. K. galdu -- likt galda piederumus, arī ēdienus uz galda.
 3. Veidot segumu; ziest, kliedēt, arī stiprināt (uz kādas virsmas). K. asfaltu uz ietves. K. krāsu uz audekla.
 4. Vienlaidus atrasties (uz kādas virsmas).
  3. pers. Zemi klāj sniegs. Klintis klāj augu sega. Seju klāj pūdera kārta.
 5. Būt tādam, uz kā (kas) atrodas (parasti vienlaidu slānī). divd. klāts. Ceļš klāts ar lapām. Plaukti klāti ar putekļiem. Virsma klāta ar laku. Sienas klātas ar flīzēm.
Frazeoloģismi:
klāt apst.
 1. Līdzās, ļoti tuvu (pie kā). Iet kādam k. Stāvēt tuvu k. Piebraukt k. pie durvīm. Piestumt krēslu galdam k. Nenāc k.!
 2. Tā, ka ietilpst (kā) sastāvā, komplektā; tā, ka ir papildinājums (kam, pie kā). Likt zupai k. kartupeļus. Ir nākuši k. jauni fakti. Piebūvēt mājai k. vēl vienu stāvu. Pa nakti sniegs vēl snidzis k.
 3. Tādā stāvoklī, ka atrodas, piedalās (kur, pie kā), ir ieradies, nogādāts (kur, pie kā). kopā ar darbības vārda "būt" formām. Būt k. sēdē, apspriedē. Pēc piecām minūtēm viņi bija k. Taksometrs jau k. K. kā likts; k. kā nagla sar. -- ieradies precīzi, noteiktajā laikā.
 4. Tā, ka sākas, iestājas (kāds stāvoklis, periods). kopā ar darbības vārda "būt" formām. Vecums k. Drīz pavasaris būs k. Pret vakaru lietus bija k. Gals k. sar. -- draud nāve vai lielas nepatikšanas.
 5. Līdzi, kopā (ar ko). Man nav k. tik daudz naudas. Viņam nav k. atslēgas.
 6. Dažos darbības vārdos - atbilst nozīmes ziņā priedēklim "pie-". Šūt k. - piešūt. Sist k. - piesist. Lipt k. - pielipt. Spiesties k. - piespiesties.

  Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'klat' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
  Įrašas
  Paaiškinimas

  Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
  ji bus patalpinta vietoj esamos.  © 2009 - 2024 www.vardnica.lv
  Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
  x