vietā


vietā s.
 1. Ierobežota platība, punkts (kur). Apdzīvota vieta. Nomaļa, attāla vieta. Apkārtnes skaistākās vietas. Pilsētas ievērojamās vietas. Doties ekskursijā uz cīņu vietām. Dzimšanas, dzimtā vieta. Dzīves, atrašanās, uzturēšanās, apmešanās vieta. Pulcēšanās, pieturas vieta. Soda izciešanas vieta. Avārijas, notikuma vieta. Pārsteigt kādu nozieguma vietā. Izlikt paziņojumu redzamā vietā. Nogādāt, noglabāt ko drošā vietā. Pārnest, pārcelt ko no vienas vietas uz citu. Te ir maz vietas. Brīva, tukša vieta. Zāle ar trīssimt skatītāju vietām. Dod vietu (sēdvietu) vecākiem pasažieriem. Ražot, izgatavot ko uz vietas. Stāvēt, mīņāties uz vietas. (arī pārn.). Netikt ne no vietas. Akmens nekust ne no vietas. Piedurkne dažās vietās ir caura. Šai vietā viņam sāp. Viņš bijis ievainots divās vietās. Aizskart kādu vārīgā vietā. pārn.
 2. Stāvoklis, vide, piem., darbā, sabiedrībā. Te ir viņa īstā vieta. Šim cilvēkam nav vietas mūsu kolektīvā. Ieņemt sabiedrībā redzamu vietu.
 3. Kāda noteikta teksta, mākslas darba, izrādes u.tml. daļa; kādas norises moments. Daudzas vietas romānā spēj lasītāju aizraut. Izlasīt kādu vietu vēlreiz. Šai vietā stāstītājs aprāvās.
 4. Stāvoklis, kas rodas sacensību gaitā. Izcīnīt, iegūt meistarsacīkstēs, konkursā pirmo vietu. Palikt vienā no pēdējām vietām.
 5. Darbs; amats. Vakanta, izdevīga vieta. Štata vieta. Skolotāja, inženiera vieta. Iekārtoties labā vietā. Direktora vietas izpildītājs.
 6. Tā, ka aizstāj (ko); atlīdzinājumam, pretī (pret ko). lok. vietā. Darīt vienu darbu cita darba vietā. Dabisko vielu vietā izmantot sintētiskās vielas. Dot ko vietā. Neko vietā neprasīt.
 7. Būdams kāda cita stāvoklī, situācijā. lok. Ko tu būtu darījis manā vietā? Tavā vietā es tā nerīkotos.
 8. Tā, ka (attiecīgajā situācijā) iederas, ir vajadzīgs. lok. Vietā dots norādījums. Piezīme īsti vietā. Jautājums bija vietā. Garas runas te nav vietā. Vietā un nevietā atkārtot vienu un to pašu.
Frazeoloģismi:
 • Uz vietas -- Tūliņ, nekavējoties. Izdari to uz (līdzenas) vietas! Tas uz vietas bija prom. -- Uzreiz. Viņš bija beigts uz vietas. Nosist kādu uz vietas.
 • No vietas -- pēc kārtas, stingrā secībā, neko neizlaižot. Vairākas dienas, reizes no vietas. Izstāstīt visu no vietas. Ņemt visu no vietas.
 • No vienas vietas -- viscauri, nepārtrauktā virknē, ļoti daudz. Te jau sēņu no vienas vietas. Kļūdu no vienas vietas.
 • Aizķert
 • Nav vārdam vietas -- tik tiešām, patiesi (parasti, runājot par ko pozitīvu, cildinot ko). Tas ir meistardarbs, nav vārdam vietas.
 • Vietu vietām -- vienā otrā vietā, vietumis, šur tur.
 • Mute |viņam| īstā vietā -- saka par attapīgu cilvēku, kas prot pateikt īstā brīdī to, ko vajag.

Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'vieta' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.© 2009 - 2024 www.vardnica.lv
Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
x