tikt


tikt tieku, tiec, tiek, pag. tiku, nepārej.
 1. Nokļūt (kur); sasniegt kādu stāvokli. Tikt mājās, malā, uz kuģa, pie upes, kalnā. Tikt iekšā istabā, autobusā. Tikt pāri (pārvarēt, aizmirst). arī pārn.: Tikt tiltam, upei pāri. Tikt cauri mežam. Tikt pie direktora. Tikt kādam priekšā arī pārn.: -- pārspēt kādu Lietus ticis cauri pārklājam. Tikt galā - a. -- Nonākt paredzētā vietā. Tikai vakara pusē tikām galā. b. -- Veikt, izdarīt, pabeigt; zināt, ko iesākt, ko darīt. Lai tiek paši galā! Ar saviem spēkiem vien galā netiksim. Tiec nu ar tādu galā! Vai tiksit ar darbu galā? Tikt galā ar saviem pienākumiem. Tikt līdzi -. -- spēt sekot. Tikt līdzi mācībās.
 2. Varēt, spēt (piem., kustēties, pārvietoties, darīt ko). Netikt (ne) no vietas. Tikt vaļā -. -- atbrīvoties. Suns ticis vaļā no ķēdes. Tikt vaļā no iesnām. Tikt uz priekšu. Ceļš tā piesnidzis, ka tikai lēnām var tikt uz priekšu.
 3. Dabūt sev ko vēlamu; iegūt iespēju, atļauju (ko) darīt, (kur) piedalīties. Tikt pie naudas. Tikt pie jauna uzvalka. Tikt pie skaidrības; tikt skaidrībā. Tikt pie vārda -. -- dabūt runāt. Tikt pie ēšanas. Tikt uz kino, skolu. Tikt ekskursijā.
 4. Nonākt (kāda) rīcībā došanas, dalīšanas u.tml. rezultātā.
  3. pers., kam. Kas daudz grib, tam maz tiek. folkl. Viņam tika labākais kumoss. Sunim tika maizes gabals. Katram tiks pa ābolam. Kas man par to tiks?
 5. Kļūt (par ko); nonākt (kādā sabiedriskā stāvoklī, kādās attieksmēs). Tikt par meistaru. Tikt rados. Tikt lielā godā. Viņš tiks dzīvē uz priekšu. -- (sasniegs labāku sabiedrisku vai materiālu stāvokli). Tikt cietumā.
 6. Tapt, kļūt. No zālēm acis tika veselas. Tas ir visiem ticis zināms. Netieku gudrs -. -- nesaprotu.
 7. Palīga darbības vārds darbības vārda laiku formās. Darbs tiek veikts apzinīgi. Par to viņš nekad netika runājis.
Frazeoloģismi:
tikt tīku, tīc, tīk, pag. tiku, nepārej.
 1. Patikt.jums tīk? Netīk runāt par to. Mums tīk tāli braucieni.

  Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'tikt' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
  Įrašas
  Paaiškinimas

  Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
  ji bus patalpinta vietoj esamos.  © 2009 - 2024 www.vardnica.lv
  Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
  x