kads


kads s. kāda; jautājamais, attieksmes un nenot. vietn.
 1. Ievada jautājuma teikumu, pievēršot uzmanību nezināmai, noskaidrojamai (priekšmeta, dzīvas būtnes, parādības) īpašībai. jautājamais vietn. K. šodien ir laiks? Kādā krāsā ir tavs uzvalks? Kāda ir jaunā darbiniece?
 2. Ievada jautājuma teikumu, pievēršot uzmanību vienam no tiem, kas ir noteiktā secībā; kas, kurš. jautājamais vietn. Kāda diena ir šodien? Otrdiena. K. šodien ir datums?
 3. Nezināms cilvēks. nenot. vietn., lietv. noz. K. nāk pa vārtiem. Dzirdu kādu runājam. Šo grāmatu k. ir aizmirsis.
 4. Vārdā nenosaukts cilvēks, viens no vairākiem vai daudziem; vienalga, kurš. nenot. vietn., lietv. noz. Vai k. nav redzējis manu cirvi? Pasauc kādu no pirmās klases!
 5. Nenoteikts, vārdā nenosaukts (priekšmets, cilvēks). nenot. vietn., īp. nozīmē. Viņš paņēma kādu grāmatu. Ienāca k. cilvēks.
 6. Norāda, ka kas (īpašība, priekšmets, parādība) ir aptuvens, nenoteikts, arī vēl neminēts. nenot. vietn., īp. noz. Pagāja kāda stunda. Līdz stacijai bija kādi divi kilometri. Paņēmām kādus trīs litrus. Kādu laiku -- neilgu laiku. Viņš pavadīja kādu laiku Liepājā. Iebāzt kabatā kādu ābolu. Gājēji pārmija kādus vārdus. Nopērc kādus ziedus!
 7. Lieto izsaukuma teikumā, norādot uz parādības īpašības intensitāti. nenot. vietn., īp. noz. K. skaists skats! Kāda saulaina diena! Kādas dziļas domas! K. aukstums! K. viņam bija prieks!
 8. Saista salikta pak. teik. daļas, norādot uz atributīvo, predikatīvo vai objekta attieksmi starp teikuma daļām. attieksmes vietn., saikļa noz. Viņš vairs nav tāds, k. bija agrāk. Viņš jautā, k. būs nākamais darbs.
 9. Norāda uz kādas īpašības, parādības pieļāvumu. nenot. vietn. Lai viņš būtu kāds būdams. Lai kādu darbu viņš darītu, viss viņam veicas.
Frazeoloģismi:
 • Kaut kāds -- a. Īpašības ziņā nenoteikts, nezināms, arī vēl neminēts. Iedod kaut kādu rakstāmo! -- b. Tāds, kas nepelna ievērību; mazsvarīgs; mazvērtīgs. Runāt kaut kādas aplamības.
 • Diezin (arī diez) kāds; arī nezin (arī nez) kāds -- a. Nav zināms, kāds. Diezin kādā nolūkā viņš ir ieradies. -- b. Sevišķs, pārāks par citiem. Diezin kāds gardums tas nav.
 • Kāds (nu) kurš (arī kurais) -- tāds, kas pēc īpašībām, pazīmēm atšķiras no citiem. Kaķēni bija kāds nu kurš.

Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'kads' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.© 2009 - 2021 www.vardnica.lv
Draugi: Angļu valodas kursi
x