purināt


purināt -inu, ini, -ina, pag. -ināju, pārej.
 1. Strauji virzīt šurpu turpu, raustīt; ātri kratīt (lai kas izbirtu, nobirtu). P. drēbes, maisu, grīdsegu. P. ābeli. Purinot pārplēsta sega. P. galvu -- (paužot nepiekrišanu, noliegumu). P. zēnu -- (ātri raustīt sodot, paužot dusmas).
 2. Ātri ko raustot, kratot birdināt. P. no koka ābolus. P. rasu no zariem. P. salmus no maisa.

  purināt -inu, -ini, -ina, pag. -ināju; trans.
  1. Vairākkārt, ļoti bieži un spēcīgi kustināt (satvertu priekšmetu, piemēram, segu, apģērba gabalu) šurp turp samērā nelielā attālumā, parasti, lai (to) atbrīvotu no putekļiem, gružiem u. tml. // Vairākkārt, ar spēcīgām, biežām roku kustībām censties notīrīt (piemēram, smiltis, gružus no apģērba). // Vairākkārt, ar spēcīgām, biežām galvas kustībām virzīt (ko satvertu) šurp turp (par dzīvniekiem).
  2. Satvert un bieži, strauji kustināt (parasti cilvēku, tā ķermeņa dalu). // Bieži, strauji kustināt (sava ķermeņa daļu), piemēram, lai mazinātu sāpes, lai atbrīvotu (to) no kā. Purināt matus - -- vairākkārt, bieži, strauji kustināt galvu uz vienu un otru pusi, parasti, lai atbrīvotu matus no kā. Purināt (arī kratīt) galvu - -- ar galvas kustību paust neapmierinātību, šaubas; noraidīt (ko); nepievienoties (kam). // Par dzīvniekiem. Purināt spalvu - -- bieži, strauji kustināt ķermeni, parasti, lai atbrīvotu apspalvojumu, apmatojumu no kā.
  3. Bieži, strauji kustināt (koku, krūmu, to zarus), cenšoties, piemēram, panākt, lai nokrīt augļi.
  4. Kratīt (2). parasti
   3. pers.
  5. Būt par cēloni tam, ka (piemēram, koki, krūmi, to zari) vairākkārt spēcīgi un ļoti bieži svārstās (parasti par vēju). parasti
   3. pers. // Šādā veidā svārstot (piemēram, kokus, to zarus), būt par cēloni tam, ka atdalās (parasti lapas, augļi) - parvēju. // Vairākkārt, spēcīgi un ļoti bieži kustināt šurp turp (piemēram, apģērbu, matus) - par veļu.
  6. Būt par cēloni tam, ka (cilvēks, tā ķermenis, ķermeņa daļas) dreb, trīc (par fizioloģisku vai psihisku stāvokli). parasti
   3. pers.

   Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'purinat' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
   Įrašas
   Paaiškinimas

   Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
   ji bus patalpinta vietoj esamos.   © 2009 - 2024 www.vardnica.lv
   Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
   x