pulkstenis


pulkstenis -ņa, v.
 1. Ierīce laika mērīšanai diennakts robežās. Kabatas, rokas, galda, sienas p. Elektriskais p. Mehāniskais p. Elektroniskais p. Zelta p. Saules p. Pulksteņu rūpnīca. Uzvilkt pulksteni. Precīzs p. P. ir ātrāks, vēlāks (iet par ātru, par lēnu). P. iet, apstājies, stāv. P. sit stundu. pusstundu -- (ļoti vienmērīgi, pareizi)
 2. Kopā ar skaitļavārdu - diennakts laika moments. P. ir četri. P. vēl nebija pusseptiņi. Cik ir p.?

  pulkstenis -ņa, v.
  1. Ierīce laika mērīšanai. Rokas pulkstenis - -- uz rokas nēsājams pulkstenis (kas piestiprināts pie siksnas, sprādzes u. tml, kura ir aplikta ap roku). Kabatas pulkstenis - -- kabatā nēsājams pulkstenis. Galda pulkstenis - -- pulkstenis, ko parasti novieto uz galda. Sienas pulkstenis - -- pie sienas piekarināms pulkstenis. Torņa pulkstenis - -- pulkstenis, kas ir iebūvēts tornī. Modinātāja pulkstenis - -- modinātājpulstenis. Saules pulkstenis - -- pulkstenis, ar kutu saules gaismā mērī laiku, pēc ēnas, kas no vertikālas plāksnes, stieņa krīt uz ciparnīcu. Ūdens pulkstenis - -- pulkstenis, ar kuru mērī laiku pēc iztecējušā ūdens daudzuma. Smilšu pulkstenis - -- pulkstenis, ar kuru mērī laiku pēc izbiruša smilšu daudzuma Kvarca pulkstenis - -- pulkstenis, kura gaitu regulē kvarca plāksnītes svārstības elektriskajā laukā. Astronomiskais pulkstenis - -- augstas precizitātes pulkstenis, kam ir pastāvīgs pulksteņa gājiens un ko minimāli ietekmē ārējie faktori . Atomu (arī kvantu) pulkstenis - -- precīza laika mērīšanas iekārta, kuras pamatsastāvdaļa ir atomārais vai molekulārais frekvences kvantu standarts Bioloģiskais pulkstenis - -- organisma spēja izjust laika ritumu un reaģēt uz to. Pulksteņa laiks - -- laika moments, laika sprīdis, kas ir noteikts pēc pulksteņa rādījuma. Pulksteņa gājiens - -- pulksteņa mehānisma darbošanās Pazīt pulksteni - -- prast nolasīt pulksteņa rādījumus . Ātrs (arī ātrāks) pulkstenis - -- pulkstenis, kas paātrinātas darbības dēļ rāda nepareizu laiku. Vēls (arī vēlāks) pulkstenis - -- pulkstenis, kas palēninātas darbības dēļ, rāda nepareizu laiku Pulkstenis iet par ātru - -- pulkstenis ir ātrs Pulkstenis iet par lēnu - -- pulkstenis ir vēls Pulkstenis iet (arī ir) priekšā sar. - -- saka, ja pulkstenis iet par ātru. Pulkstenis iet (arī nāk) uz vieniem (diviem utt.) - -- pulksteņa laiks tuvojas vieniem (diviem utt.). Ar pulksteņa precizitāti - -- ļoti precīzi Pārbīdīt pulksteni sar. - -- pārmainīt pulksteņa ciparnīcas rādītāju stāvokli.
  2. Zvans (parasti neliels). novec.
  Frazeoloģismi:
  • Pulkstenis skrien - -- a) Saka, ja pulkstenis ir ātrs. b) Saka, ja laika ritums subjektīvā uztverē šķiet pārāk ātrs.
  • Iet kā pulkstenis - -- a) Saka, ja (parasti mehānisms) darbojas precīzi, nevainojami. b) Saka par kustīgu, darbīgu cilvēku.

  Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'pulkstenis' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
  Įrašas
  Paaiškinimas

  Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
  ji bus patalpinta vietoj esamos.  © 2009 - 2024 www.vardnica.lv
  Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
  x