jauns


jauns īp.
 1. Tāds, kam ir samērā neliels vecums; pretstats: vecs. J. cilvēks, puisis; jauna sieviete, meitene. J. zirgs, koks. Viņš ir par jaunu, lai to saprastu. Jaunākais bērns. Viņš vairs nav nekāds jaunais. Viņa izskatās jaunāka par saviem gadiem.
 2. Tāds, kas ir raksturīgs, piemīt cilvēkam jaunībā. Viņam mati ir sirmi, bet seja vēl jauna. Aizskrien tu, tev jaunākas kājas! Jauna sirds.
 3. Tāds, kas pastāv neilgi, tāds, kas radies nesen. Jauna māja. Ir iznākusi jauna grāmata. Tas nav nekas j. Pastāstīt jaunāko (jaunākās ziņas, notikumus). J. Mēness -- Mēness fāze, kad tas no Zemes nav redzams, arī Mēness, kas no Zemes redzama šaura sirpja veidā. Jaunie laiki -- posms vēstures periodizācijā (no 164
  2. līdz 19
  18. gadam).
 4. Tāds, kas nesen sācis strādāt, kam maz pieredzes. Viņš ir vēl j. skolotājs, ārsts, advokāts. Jauno autoru apvienība.
 5. Nelietots vai nenolietots. Tirgoties ar jaunām un lietotām grāmatām. Uzvilkt jauno uzvalku. Kurpes ir vēl gluži jaunas.
 6. Nesen nogatavojies, nobriedis; svaigs. Jaunie kartupeļi, zirnīši. Jauno rudzu maize.
 7. Cits, savādāks; tāds, kas nomainījis iepriekšējo. Jauna uztvere, pieeja, metode. Jauni plāni, nodomi. Izaudzēt jaunas labības, lopu šķirnes. Jaunā ortogrāfija. Veidot jaunu dzīvi.
 8. Tāds, kas seko iepriekšējam; nākamais. Aust jauna diena. Ar jaunu gadu pāriet citā darbā. Sākt jaunu rindu.
 9. Tie, kas pieder pie jaunākās paaudzes. dsk., lietv. nozīmē jaunie, v.; sar. Jaunie aizgājuši uz sarīkojumu, mājās palikuši tikai vecie.
 10. Amata nosaukumos - tāds, kas ir zemāk kvalificēts, ar mazāku pieredzi; tāds, kam ir zemāka dienesta pakāpe. pārākā pak. ar not. galotni jaunākais. Jaunākais redaktors, zinātniskais līdzstrādnieks. Jaunākais leitnants.
Frazeoloģismi:
 • No jaunām dienām -- no jaunības.
 • No jauna apst. nozīmē -- vēlreiz. Izdarīt, uzrakstīt no jauna.
 • Pa jaunam apst. nozīmē; sar. -- jaunā veidā, ar jauniem paņēmieniem; citādi, ne tā kā agrāk. Strādāt, mācīt pa jaunam.
Atvasinājumi:

Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'jauns' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.© 2009 - 2024 www.vardnica.lv
Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
x