dāļā


dāļā s.
 1. Kāds daudzums, lielums no kopuma, no veseluma; ne viss, ne visi. Saule apspīd daļu istabas. Neliela d. no visām grāmatām. D. patiesības. Lielākā d. D. klausītāju. Pa daļām -- pakāpeniski; nevisu uzreiz, ne visi uzreiz. Pa daļai -- daļēji, nepilnīgi. Palielākai daļai -- galvenokārt, pārsvarā.
 2. Katrs no gabaliem, lielumiem, kas rodas, sadalot veselo vai kādu daudzumu. Sadalīt ēdamo vienlīdzīgās daļās. Pārdalīt laukumu vairākās daļās.
 3. Sastāvdaļa; detaļa. Auga virszemes daļas. Ielas braucamā d. Grāmatas abas daļas. Koncerta otrā daļa. Ķermeņa daļas. Pasaules daļas. Mašīnas rezerves daļas.
 4. Tas, kas (kādam) pienākas, pieder, uz ko ir tiesības (no kopējā veselā). Saņemt savu mantojuma daļu. Padarīt savu darba daļu.
 5. Katrs no vairākiem vienlīdzīgiem lielumiem, kas kopā veido veselo. Viena ceturtā daļa. Maksāt desmito daļu.
 6. Atsevišķa vienība (iestādē, uzņēmumā); armijā - vienas ieroču šķiras patstāvīga vienība. Rūpnīcas kadru d. Finanšu d. Plānu d. Sanitārā d. Ierasties savā armijas daļā.
 7. Līdzdalība, interese, noteikšana. sar. Vai tev arī tur (gar to, par to) ir kāda daļa? Viņam par mani nav nekādas daļas. Kas man daļas, kas man par daļu! -- mani tas neinteresē, neskar, es tur nepiedalos. Kas tev par daļu! -- nav tava darīšana, noteikšana.

  Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'dala' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
  Įrašas
  Paaiškinimas

  Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
  ji bus patalpinta vietoj esamos.  © 2009 - 2022 www.vardnica.lv
  Draugi: Skaičiuoklė Juegos Friv
  x