vieglītēm


vieglītēm vieglītiņām apst.Sk. viegls


viegls[vieg`lītiņām] īp.
 1. Tāds, kas maz sver, kam ir samērā neliela masa. Viegla nasta, krava, bagāža. Viegls kā pūka. Vieglais svars. -- (smagatlētu kategorija). Viegla svara bokseris, svarcēlājs.
 2. Tāds, kā veikšanai nepieciešams maz pūļu, neliela piepūle; tāds, kas nav saistīts ar grūtībām. Viegls darbs, uzdevums. Viegls ceļš. Viegla dzīve, nāve. Gūt vieglus panākumus, vieglu uzvaru. Dzīvot vieglas dienas. Tas nav tik viegli izdarāms. Viegli saprotams teksts. Viņam viss padodas viegli. Nebija viegli viņu pierunāt, pārliecināt. Viegli šķīstoša viela. Viegli teikt! ; viegli runāt! -- (bet grūti izdarīt).
 3. Plāns, tāds, kas maz silda (par drēbi, apģērbu u.c.). Viegls vasaras uzvalks, mētelis. Viņa bija viegli ģērbusies. Viegli apsegties.
 4. Tāds, kas neapgrūtina gremošanas procesu. Viegls ēdiens, dzēriens. Viegls uzturs, viegla barība. Ieturēt vieglas brokastis.
 5. Plastisks, graciozs; tāds, kas rada samērā neliela svara iespaidu. Viegla gaita. Iet viegliem soļiem. Vieglas kustības. Viegli nolēkt no zirga. Vieglas konstrukcijas celtne.
 6. Veikls, raits. Valoda, runa plūst viegli. Viņam ir vieglas kājas. -- (spēj ātri iet, skriet).
 7. Tāds, kas pēc formas, stila nav sarežģīts; tāds, kas domāts laika kavēšanai. Stāsts uzrakstīts vieglā stilā. Viegla mūzika. Viegla komēdija.
 8. Tāds, kam ir neliela intensitāte, samērā vāja izpausme. Viegls vējš. Pūta viegla, silta vēsma. Viegla migla, dūmaka. Viegla puķu smarža. Viegls sārtums. Viegls smaids. Viegla nopūta. Viegli iesist. Viegli palocīties sveicienam.
 9. Tāds, ko nav grūti pārciest; tāds, kas nav bīstams. Viegls sods. Viegla diēta. Viegli saaukstēties. Viegls drudzis. Viegls ievainojums.
 10. Nenopietns, vieglprātīgs. Viegli skatīties uz dzīvi. Vieglā prātā. sar - -- padumjš.
 11. Tāds, kas veikli pārvietojas, kas nav paredzēts kravai; tāds, kam nav smagas kravas, smaga bruņojuma. Vieglā artilērija, kavalērija. Vieglā automašīna. Vieglais kreiseris, tanks. Viegli bruņoti jātnieki.
Frazeoloģismi:
 • Viegla augsne -- irdena smilts augsne ar lielu ūdens un gaisa caurlaidību.
 • Vieglā rūpniecība -- rūpniecība, kas ražo plaša patēriņa preces.
 • Ar vieglu roku -- daudz nedomājot, nešauboties, neiedziļinoties lietas būtībā (piem., ko parakstīt).
 • (Viņam, viņai utt.) viegla galva -- saka par tādu, kas bez grūtībām apgūst mācību vielu.
 • Laist vieglos vaļā -- sākt bēgt projām.
 • Lai viņam vieglas smiltis! -- saka par mirušu, pieminot to ar labu.
Atvasinājumi:
 • vieglītēm vieglītiņām apst.
 • vieglums v.

Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'vieglitem' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.© 2009 - 2024 www.vardnica.lv
Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
x