uz


uz prievārds ar ģen. un ak.
 1. Norāda, ka sekojošais vārds (sekojošie vārdi) apzīmē vietu, kur (kas) atrodas, pa kuru vai kurp virzās. ar ģen. Putns sēž uz zara. Viņš stāv uz kuģa klāja. Apstāties uz ceļa. Uzkāpt uz jumta.
 2. Norāda, ka sekojošais vārds (sekojošie vārdi) apzīmē vietu, kurp (kas) virzās. ar ak. Braukt uz māju. Steigties uz staciju.
 3. Norāda, ka sekojošais (sekojošie vārdi) izsaka gatavošanās, centienu, tieksmju mērķi, domu, jūtu objektu. ar ak. Posties uz sarīkojumu. Mācīties uz eksāmenu. Viņam prāts nesas uz jokiem. Būt greizsirdīgam uz kādu. Viņam ir izredzes uz pirmo vietu.
 4. Norāda, ka sekojošais vārds (sekojošie vārdi) izsaka paredzamu laiku. ar ak. Salīgt uz gadu. Iebraukt uz trim mēnešiem. Atlikt uz citu dienu.
 5. Norāda, ka sekojošais vārds (sekojošie vārdi) izsaka aptuvenu laiku. ar ak. Uz brīdi apstāties. Uz rudeni viņš atkal atbrauks.
 6. Kopā ar sekojošu vārdu (sekojošiem vārdiem) izsaka veidu. ar ģen. Ņemt preces uz parāda, uz kredīta. Iet uz pirkstgaliem. Uz pēdām (tūlīt) padzīt. Tas ir uz mata (tieši) tāpat.
 7. Kopā ar sekojošu vārdu (sekojošiem vārdiem) izsaka darbības cēloni, ierosinājumu. ar ak. Atsaukties uz vēstuli. Reaģēt uz norādījumiem.

  Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'uz' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
  Įrašas
  Paaiškinimas

  Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
  ji bus patalpinta vietoj esamos.  © 2009 - 2022 www.vardnica.lv
  Draugi: Skaičiuoklė Juegos Friv
  x