pretī


pretī apst. un prievārds.
 1. Tā, ka nesaskan (ar ko), ir pretējs (kam), arī traucē ko. apst.
 2. vietā, apmaiņai pret ko. apst. Ko tu dosi p.? Dot preci un saņemt p. naudu.
 3. Norāda, ka kas atrodas kam priekšā, pretējā pusē vai tuvojas no pretējās puses. apst. vai priev. ar dat. Sēdēt kādam p. Mājai p. atrodas veikals. Nākt p. paceļu.

  pretī apst.
  1. Norāda, ka pārvietošanās notiek virzienā uz kā kustīga vai nekustīga priekšējo daļu, pusi. // priev. nozīmē ar dat. // Norāda uz tuvošanos kam tādam, ar ko ir jāsastopas. // Norāda uz stāvokli, kad (kāds) ir ieradies (kur, lai sastaptos ar kādu). parasti savienojumā ar verba "būt" formām. // Norāda uz parādīšanos, atrašanos tieši priekšā, ceļā kam. // Norāda uz tuvošanos kādam laikposmam.
  2. Norāda, ka (kas) jau iepriekš tiek virzīts, virzās uz ko; norāda, ka darbība aktīvi tiek vērsta uz noteiktu objektu, arī mērķi. priev. nozīmē ar dat. 2 // Doties pretī uzvarai. priev. nozīmē ar dat. // Norāda, ka skatiens ir vērsts uz ko. // priev. nozīmē ar dat.
  3. Norāda uz stāvokli, kad (kas) atrodas (kam) tieši priekšējā pusē. // priev. nozīmē ar dat.
  4. Norāda uz darbību, kas tiek veikta, lai reaģētu uz kāda cita iepriekšējo darbību. // Norāda uz darbību, kas tiek veikta, lai ko apmainītu pret ko citu. // Norāda, ka (kas) ir atšķirīgs salīdzinājumā ar minēto. priev. nozīmē ar dat.
  5. Norāda uz darbību, ko veic kopā, reizē ar kādu, norāda uz partnerību kādā darbībā. pareti.
  6. Norāda, ka ko dara, nepakļaujoties (kāda uzskatiem, gribai u. tml.); norāda uz darbību, kuras mērķis ir ko atvairīt, likvidēt. arī priev. nozīmē ar dat. Būt pretī (ari pretim) - -- nepiekrist (kam), nebūt vienis pratis (ar ko). Nav nekas pretī (arī pretim) - -- nav iebildumu.
   Atvasinājumi:

   Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'preti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
   Įrašas
   Paaiškinimas

   Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
   ji bus patalpinta vietoj esamos.   © 2009 - 2024 www.vardnica.lv
   Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
   x