punkts


punkts v.
 1. Zīme - ļoti mazs plankumiņš, kas ir kāda tieva priekšmeta smailes nospiedums. Savilkt uz papīra apļus un punktus. Punkti un svītras uz telregrāfa lentes.
 2. Pieturzīme (.); diakritiska zīme. Pielikt teikumam punktu. Punkts uz "i". Pārn.: Pielikt darbam punktu -- pilnīgi pabeigt darbu.
 3. Robeža, kuru pārsniedzot, mainās kvalitāte, notiek kāds process. Sasalšanas p.
 4. Teksta daļa, ko apzīmē ar cipariem vai burtiem; paragrāfs, pants (līgumā vai likumā.). Sacerējuma plāna punkti.
 5. Ģeometrijā, fizikā, tehnikā - vieta rar nulles dimensiju, divu līniju krustošanās vieta. Vilkt taisni caur punktu A. Saskares p.
 6. Vieta. Ekskursijas izejas p. Šoseja krusto dzelzceļu vairākos punktos.
 7. Neliela iestādes vai uzņēmuma nodaļa, postenis. Sagādes p. Tirdzniecības punktu izvietojums. Tehniskās palīdzības p. Novērošanas p. Konsultācijas p. Iesaukšanas p. Pārsiešanas p.
 8. Novērtējuma vienība (piem., sportā). Iegūt, zaudēt punktu. Novērtēt sekmes pēc piecu punktu sistēmas. Uzvarēt ar punktu pārsvaru.

  punkts -a, v.
  1. Ļoti mazs, parasti apaļš, laukums, plankums. // Centrālais (kā, piemēram, darbības, norises) objekts. pārn.
  2. Pieturzīme (.); arī diakritiska zīme - dažu burtu sastāvdaļa. val. // Nobeigums, beigas (piemēram, norisei). pārn.; sar. // Viena no reizināšanas zīmēm. mat. // Zīme (.), kas aiz nots vai pauzes zīmes norāda, ka to ilgums ir palielināts par pusi no to vērtības. mūz. // Tipogrāfiska mērvienība - 0,376 milimetri. poligr.
  3. Neliela (piemēram, teksta, arī saraksta) dala, kas ir ar samērā patstāvīgu saturu un kas parasti ir numurēta.
  4. Noteikta vieta, telpa, celtne, kas ir iekārtota kādam speciālam nolūkam; noteikta vieta, telpa, celtne, kur veic kādus speciālus darbus. Medicīnas punkts - -- ārstniecības iestāde (piemēram, uzņēmumā, mācību iestādē) pirmās palīdzības sniegšanai un slimību profilaksei. Aģitācijas punkts - -- vietēja sabiedriski politiska iestāde, kurā veic masu aģitācijas darbu. Gala punkts - -- galapunkts. Skata punkts - -- vieta, no kuras novēro kādu objektu. // Tas, kas ir par pamatu, cēloni, arī sekmētāju, ierosinātāju (norisei, darbībai, stāvoklim). savienojumā ar apzīmētāju; pārn. // Tas, kas ir saistīts ar pašu grūtāko, parasti neveiksmīgāko (norisē, darbībā, stāvoklī). savienojumā ar apzīmētāju; pārn.
  5. Ģeometrisks objekts, kam ir nulles dimensija. mat.
  6. Bezgalīgi maza (telpas, ķermeņa) dala, kurā reāli vai pēc pieņēmuma koncentrējas kādas fizikālas parādības. fiz. Materiāls punkts - -- ķermenis, kura izmēri ir mazi, salīdzinot ar attālumu no tā līdz citiem ķermeņiem, ar kuriem pastāv mijiedarbība.
  7. Maiņas robeža. fiz. Rasas punkts, arī rasas punkta temperatūra - -- temperatūra, kurā relatīvais gaisa mitrums sasniedz simts procentus un tvaiki sāk kondensēties. Nulles punkts - -- nullpunkts.
  8. Vērtēšanas vienība (sacensībās, konkursos u. tml.).
  Frazeoloģismi:
  • Pielikt (kam) punktu - -- pilnīgi pabeigt, izbeigt (ko).
  • (Uz)likt punktu uz i - -- izdarīt pēdējos precizējumus.
  • Atbalsta punkts - -- a) mil. Aizstāvēšanās rajona, pozīcijas nocietinātā un apbruņotā daļa. b) Ļoti mazs atbalsta laukums, tas, pie kā, uz kā var atbalstīties.
  • Nervu punkts anat. - -- vieta, kur nervs ir tuvu ādai vai pieguļ kaulam.
  • Augšanas (arī veģetācijas) punkta bot. - -- šūnas ar plāniem apvalkiem stumbra galotnē, kas pastāvīgi dalās.
  • Sākuma punkts - -- vieta, arī laika moments, kurā sākas kāda kustība, norise u. tml; sākumpunkts.
  • Beigu punkts - -- vieta, arī laika moments, kurā beidzas kāda kustība, norise u. tml.
  • Pagrieziena (arī pavērsiena) punkts - -- pavērsiena, būtisku pārmaiņu brīdis, posms vai pēkšņs notikums (piemēram, dzīvē, kā attīstības gaitā).
  • Kulminācijas punkts - -- galējā, maksimālā kāpinājuma moments brīdis, kad cilvēkam iestājas pilnīgs spēku izsīkums, pagurums; ļoti bīstams brīdis.
  • Mezgla (ari mezglu) punkts - -- galvenā, svarīgākā daļa, posms.

  Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'punkts' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
  Įrašas
  Paaiškinimas

  Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
  ji bus patalpinta vietoj esamos.  © 2009 - 2024 www.vardnica.lv
  Draugi: Skaičiuoklė TV Programa Juegos Friv Baby Hazel Games
  x